Historia
Park dworski w Iłowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 16 września 2010 18:03

Park dworski w Iłowej Leży przede mną praca Mieczysława Czekalskiego. Jest to monografia z przewodnikiem, której autor nadał tytuł: „Park dworski w Iłowej”.
Około 150-stronicowa pozycja zawiera treści, które mogą zainteresować wiele osób zaciekawionych charakterystyką ekologiczną i warunkami przyrodniczymi parku, historią Iłowej związaną z jej ogrodniczą przeszłością oraz opisem dendroflory parku.
Część monografii spodoba się hodowcom różaneczników. Znajdą tu porady dotyczące gleby, sadzenia, nawożenia, cięcia, a także ochrony przed chorobami i szkodnikami tych dekoracyjnych krzewów.
Rozdział zatytułowany: „Zwiedzanie parku” poleciłabym nie tylko gościom odwiedzającym nasze miasto, ale także i iłowianom. Przekonamy się, że aleje parkowe nie muszą być tylko przejściem „na skróty” z ominięciem hałaśliwej drogi. Profesor Czekalski proponuje trasy spacerowe, dzięki którym można nauczyć się rozpoznawać rosnące tam gatunki roślin oraz obiekty zabytkowe. Kierując się opisami wyglądu drzew i krzewów oraz ich umiejscowieniem, łatwo dotrzeć do wybranego egzemplarza przyrodniczego. 
Czytając przewodnik, wyczuwa się emocjonalny stosunek autora do iłowskiego parku. Mieczysław Czekalski, obecnie profesor zwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, był w latach 50. XX wieku uczniem Technikum Ogrodniczego w Iłowej. Tu po raz pierwszy zobaczył różaneczniki i roślinom tym poświęcił „ całe twórcze życie naukowe”.
Monografia jest bogato ilustrowana rysunkami i zdjęciami autorstwa między innymi M. Czekalskiego, A. Kochańskiej, M. Junga, K. Junga, E. Pudełka oraz dawnymi pocztówkami ze zbiorów J. Jedynaka.

Polecam „Park dworski w Iłowej” wszystkim mieszkańcom naszego miasta.

Ewa Gubernator