2010.04.22 Zebranie TMPD PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 16 września 2010 17:46

W czwartek 22.04.2010 r. odbyło się pierwsze wiosenne spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Parku Dworskiego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowej. Uświetniła je obecność: Burmistrza Iłowej, p. Adama Gliniaka, prof. Mieczysława Czekalskiego (autora monografii „Park dworski w Iłowej”), pani Joanny Piotrowicz (architekt) oraz inż. Eugeniusza Pudełka (właściciela szkółki krzewów ozdobnych w Iłowej).

Wszystkich zebranych powitał przewodniczący TMPD Mirosław Wdowiak, który następnie udzielił głosu zaproszonym gościom. Burmistrz Iłowej zapoznał nas z planami władz miejskich na najbliższe miesiące, dotyczącymi współpracy z zaprzyjaźnioną gminą niemiecką Wachau , która podobnie jak nasza miejscowość opiekuje się kilkoma parkami.

Prof. M. Czekalski wyjaśnił skąd wzięła się u niego fascynacja parkiem iłowskim. Ten były uczeń iłowskiego technikum ogrodniczego podzielił się swoimi wspomnieniami o dawnym parku i jego wyglądzie. Opowiedział również jak gromadził materiały, spisywał wspomnienia mieszkańców Iłowej, zbierał stare fotografie, a później wspólnie ze studentami tworzył monografię parku.

Następnie p. Joanna Piotrowska zapoznała członków TMPD z głównymi założeniami planu rewitalizacji parku. Plan ma postać map, schematów i broszur.

P. Eugeniusz Pudełek podzielił się swoimi doświadczeniami z organizowania różnego typu wystaw roślin ozdobnych. Zwłaszcza, że Towarzystwo Miłośników Parku Dworskiego wspólnie z Urzędem Miasta w Iłowej chciałoby w przyszłości przywrócić dawno zapomniany „Festiwal roślin ozdobnych”.

Na koniec zebrania prof. Czekalski przypomniał o niezbędnych, wiosennych pracach przy różanecznikach, zobowiązując się do osobistego przeszkolenia w tym zakresie członków TMPD.

Wstępnie ustalono również termin następnego zebrania – 15.05.2010 r. godz. 9.00. Będzie to zebranie w terenie – zaczniemy porządkować park.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby nam pomóc, serdecznie zapraszamy :-)

M. Jakubowicz

 

Poprawiony: piątek, 23 maja 2014 18:39